Stovky tisíc Čechov žijú s prediabetom bez toho, aby o tom vedeli
PrečítaťStovky tisíc Čechov žijú s prediabetom bez toho, aby o tom vedeli
08.11.24 164x přečteno
14.11. je svetový deň cukrovky
S rýchlym nárastom obezity sa v Česku šíri aj cukrovka 2. typu, čo je nielen zdravotný, ale aj socioekonomický problém. Zatiaľ čo pred 50 rokmi mala nadváhu alebo obezitu asi pätina populácie a cukrovkou trpela len štyri percentá ľudí, dnes má nadváhu vyše 60 % Čechov a cukrovku má približne každý desiaty. K aktuálnej téme prevencie cukrovky a možností včasného zásahu usporiadal Výbor pre zdravotníctvo Poslaneckej snemovne okrúhly stôl s odborníkmi pod záštitou PharmDr. Petra Fifku.
Na Svetový deň monitoringu diabetu 14. 11. 2024 si pripomíname, že s cukrovkou 1. alebo 2. typu sa podľa Ústavu pre zdravotnícke informácie a štatistiku lieči v Česku asi milión ľudí. Praktickí lekári ale zaznamenávajú aj vyšší výskyt prediabetu, čo je predstupeň diabetu, ktorý je možné včasnou zmenou životného štýlu zvládnuť. Kritická je hladina cukru v krvi – u zdravého človeka má glykémia hodnotu do 5,6 mmol/l, pričom hladina nad 7 mmol/l už značí diabetes 2. typu. Hodnoty medzi 5,6 a 7 mmol/l signalizujú prediabetes, ktorý odborníci vídajú stále častejšie.
Prevencia je kľúčová
Pacienti s prediabetom nemusia zatiaľ užívať lieky, dôležité sú však úprava jedálnička, pravidelný pohyb a celkovo zdravší životný štýl. Avšak ani zdravé návyky niekedy nestačia, pretože každé telo má inú mieru tolerancie k tuku. Významnú úlohu zohrávajú aj stres a jeho vplyv na hladinu krvného cukru. Hormóny ako kortizol a adrenalín, ktoré sa vyplavujú pri strese, môžu zvýšiť glukózu natoľko, že prispejú k rozvoju diabetu. Nemenej dôležitý je kvalitný spánok - jeho nedostatok totiž u diabetikov 2. typu zvyšuje riziko kardiovaskulárnych problémov.
Starostlivosť o vlastné zdravie a snaha predchádzať cukrovke znamená sledovanie hladiny cukru v krvi, úpravu životosprávy a vyhýbanie sa chronickému stresu.